Obrót rzutu 2D/głównego
Polecenie |
Lokalizacja |
Pasek widoku |
Obróć Rzut 2D/Główny |
Widok |
|
W warstwie projektowej możesz obrócić widok o taki kąt, aby dopasować swój widok do kąta rysowania. Po obróceniu rzutu widok zmieni się w Obrócony Rzut 2D/główny, a wszystkie istniejące warstwy zostaną obrócone wraz z nim.
Aby obrócić rzut:
Zaznacz polecenie lub kliknij przycisk dostępy na Pasku widoku.
Kliknij, aby wyznaczyć środek obrotu, a następnie kliknij ponownie, aby określić kąt obrotu. Kąt będzie snapował do istniejących obiektów.
Tymczasowa linia odniesienia wyznacza linię, która po obrocie będzie przebiegać poziomo. Czasowa strzałka wewnątrz łuku wskazuje kierunek obrotu. W przeciwieństwie do obrotu za pomocą narzędzia Obróć, tutaj obrót odbywa się w stosunku do linii poziomej.
Wprowadź kąt obrotu na Pasku współrzędnych lub bezpośrednio na Pasku widoku. Jeżeli wprowadzisz kąt obrotu na Pasku widoku, rysunek zostanie obrócony wokół środka rzutu 2D/głównego (0,0).
Wszystkie warstwy rysunku zastaną obrócone. (Jeśli jakieś warstwy znajdują się w widoku 3D, program zasugeruje przełączenie się na rzut 2D/główny. Użytkownik zostanie poproszony o potwierdzenie tej czynności.) Symbole i obiekty wstawione w obróconym widoku przejmą bieżący kąt obrotu.
Aby wyłączyć animację obrotu, zob. Preferencje Vectorworks: karta Zaznaczenie.
Kilka wskazówek wizualnych informuje o tym, że aktywowano obrócony rzut 2D/główny:
Pole Obróć rzut 2D/główny na Pasku widoku wyświetla kąt obrotu, natomiast w przypadku widoków z góry na liście Aktywny widok pojawi się opcja „Obrócony rzut 2D/Główny”.
W obróconym rzucie 2D/głównym osie X i Y w obszarze rysunku wskazują nieobróconą orientację.
W obróconym widoku z góry płaszczyzna warstwy projektowej oraz płaszczyzna robocza nie są wyrównane w obszarze rysunku.
Jeśli funkcja Pokaż linijkę jest włączona, znaczniki oraz tekst są wyświetlane na niebiesko w widoku obróconym.
Osie X/Y/Z Kostki nawigacyjnej zmienią się na osie X'/Y'/Z'.
Gdy opcja Widok względem płaszczyzny warstwy projektowej jest włączona, zwróć uwagę na następujące aspekty:
W obróconym rzucie 2D/głównym pozycja sześcianu Kostki nawigacyjnej wskazuje kąt obrotu. Osie X' i Y’ Kostki nawigacyjnej wskazują nieobróconą orientację płaszczyzny roboczej. Etykieta kostki ma tytuł „Obrócony rzut 2D/główny”.
W obróconym widoku z góry sześcian kostki wyświetla kąt obrotu płaszczyzny warstwy projektowej, zaś osie X' i Y' kostki wyświetlają kąt obrotu płaszczyzny roboczej. Etykieta kostki ma nagłówek „Z góry”.
Gdy opcja Widok względem płaszczyzny roboczej jest włączona, zwróć uwagę na następujące wskazówki:
W obróconym rzucie 2D/głównym sześcian kostki oraz osie X' i Y' pozostaną w nieobróconej pozycji, zaś dolna ściana kostki wyświetla się w kolorze płaszczyzny roboczej. Etykieta kostki ma tytuł „Obrócony rzut 2D/główny”.
W obróconym widoku z góry sześcian kostki oraz osie X' i Y' wyświetlają kąt płaszczyzny roboczej, a dolna ściana kostki wyświetla się w kolorze płaszczyzny roboczej. Etykieta kostki ma nagłówek „Z góry”.
Praca na obróconym rzucie 2D/głównym
Aby po zmianie widoku powrócić do obróconego rzutu 2D/głównego, wybierz w menu Widok > Widoki standardowe > Rzut 2D/główny lub wybierz z listy rozwijanej Aktywny widok dostępnej na Pasku widoku opcję „Obrócony Rzut 2D/Główny”. Ewentualnie kliknij przełącznik 2D widoczny na górnej ścianie Kostki nawigacyjnej.
Opcjonalnie użyj „0” na klawiaturze numerycznej lub skrótu Ctrl+5 (Windows)/Cmd+5 (Mac), aby przełączyć się na obrócony rzut 2D/główny. Ponowne wciśnięcie klawisza skrótu spowoduje powrót do nieobróconego rzutu 2D/głównego.
Oprócz współrzędnych ekranowych paleta Info podaje również rzeczywiste współrzędne. Tryb wyświetlania współrzędnych jest uzależniony od ustawień, zaznaczonych w palecie Info.
Widok współrzędnych w palecie Info w obróconym rzucie 2D/głównym można skorygować w Menu palety Info, dostępnym na pasku tytułu palety Info w zakładkce Obiekt. Wskaż, czy chcesz wyświetlać współrzędne ekranowe z pełnymi lub skróconymi etykietami oraz czy, należy pokazać współrzędne rzeczywiste w obróconym rzucie 2D/głównym.
Bezpośrednio po obróceniu widoku możesz dostosować kąt rotacji, wprowadzając wybraną wartość w polu Bieżący obrót na Pasku widoku.
Gdy ponownie klikniesz polecenie Obróć Rzut 2D/Główny, po kliknięciu w obszarze rysunku na ekranie pojawi się zielona linia odniesienia. Za jej pomocą możesz przywrócić kąt prosty rzutu. Przyciągnij drugie ramię kąta do zielonej linii odniesienia tak, aby ramię i linia odniesienia pokryły się ze sobą, i kliknij. W ten sposób powrócisz do globalnego układu współrzędnych (WCS). Opcjonalnie, aby cofnąć obrót, zaznacz w menu Widok > Widoki standardowe > Rzut 2D/Główny, zaznacz Rzut 2D/Główny na Pasku widoku lub wprowadź kąt o wartości 0° w polu Obróć Rzut 2D/Główny na Pasku widoku.
W obróconym rzucie 2D/głównym automatycznie zostanie umieszczona płaszczyzna robocza, na której środkiem układu współrzędnych będzie punkt obrotu obróconego rzutu. Natomiast oś X' będzie przebiegać poziomo w względem ekranu. Kliknij oś X’ lub Y’, aby przeciągnąć płaszczyznę w nową lokalizację. Współrzędne X’ i Y’ zostaną odpowiednio dostosowane od tego punktu, a lokalne współrzędne odwzorowane na linijce.
Na podstawie pozycji płaszczyzny roboczej można w prosty sposób ustawić widok 3D. Dla ustawień płaszczyzny wybierz Widok względempłaszczyzny roboczej na Pasku widoku, a następnie wybierz jeden z widoków standardowych, np. Z przodu. Aby powrócić do obróconego Rzutu 2D/Głównego, wybierz z listy rozwijanej Aktywny widok na Pasku widoku opcję „Obrócony rzut 2D/główny”.
Obrót można też zapisać na przyszłość jako zapisane ujęcie widoku, a następnie otworzyć w dogodnym momencie. W menu Widok zaznacz Zapisz ujęcie widoku, aby zapisać kąt obrotu (zob. Tworzenie zapisanych ujęć widoku).
Zapisane ujęcia widoku wraz z parametrami obrotu są wyświetlane w oknie dialogowym Organizacja (i oznaczone obróconą ikonką). Posortuj widoki w kolumnie Widok, aby oddzielić od siebie obrócone widoki od pozostałych.
Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!